W KRĘGU ŻYCIA I ŚMIERCI

SPEKTAKL TEATRU PROSCENIUM

W KRĘGU ŻYCIA I ŚMIERCI – ROMANCE HISZPAŃSKIE

SCENARIUSZ I REŻYSERIA :    ZIUTA ZAJĄCÓWNA

OBSADA :   KATARZYNA NOWAK,   ZIUTA ZAJĄCÓWNA,   JACEK JONIEC

 MUZYKA I AKOMPANIAMENT :   ANDRZEJ WŁODARZ

 W scenariuszu wykorzystano : fragmenty sztuki R. Albertiego „Kwitnąca koniczyna”, romance w tłumaczeniu Z. Szleyen, J. M. Rymkiewicza i „Romancę o gorzkim smutku” F. G. Lorci w tłumaczeniu W. Słobodnika

 

 ROMANCA  Pomiędzy jawą a snem, pomiędzy opowiadaniem a pieśnią – romanca jest jedną z najstarszych i najpiękniejszych form kultury hispanojęzycznej. Rzeczywiście kultury, a nie tylko literatury, bo jest to mikrokosmos, w którym zawiera się : kronika historyczna, reportaż, pieśń, liryka miłosna i dramat. Romanca potrafi wyrazić zarówno wielkie tematy epickie jaki i stworzyć liryczne klejnoty z kameralnych tematów miłosnych. Szczególnie nadaje się do inscenizacji, bo jest małym teatrem ze swej natury. Łączy lirykę      i dramat. Być może dlatego, że według jednej z hipotez dotyczącej powstania romanc utwory te powstawały z fragmentów pieśni epickich. Romanca przyciąga nas intrygującym opowiadaniem. Często kończy się zagadkowym pytaniem, niedomówieniem, tajemnicą. Najlepszym dowodem na ogromną atrakcyjność romancy jest jej ponadczasowość. Tak jak była popularna w średniowieczu, kiedy powstawała, tak żyje dziś w literaturze i innych formach kultury. Zapisywano i śpiewano romancą wydarzenia rewolucji meksykańskiej i hiszpańskiej wojny domowej, a wielu współczesnych poetów posługuje się nią w liryce. Ponadczasowe wątki najczęściej poruszane w romancy to wzajemnie zazębiające się koła miłości, przeznaczenia i śmierci.

                                                     Dr Katarzyna Mroczkowska

 

Żywiołowy i zaskakujący spektakl – opowieść  o życiu i przemijaniu, o miłości i zdradzie i znów miłości, o poszukiwaniu sensu i zataczaniu tytułowego kręgu – spektakl przepełniony barwnymi historiami i jeszcze barwniejszymi – często komicznymi – postaciami . W kilku słowach : zabawy, swawole, igraszki ale też chwile na refleksje.